تبلیغات
فرزندان آستاراو تالشان - ساختمان ریس حیاطی گمرك آستارا 1205 ه ش /‌اثار

اعتدالیون و حامیان دولت تدبیر و امید(غرب گیلان)

ساختمان ریس حیاطی گمرك آستارا 1205 ه ش /‌اثار

تاریخ:شنبه 28 شهریور 1394-11:45 ق.ظ

ساختمان ریس حیاطی گمرك آستارا 1205 ه ش  /‌اثار ملی ایران


نویسنده و محقق  و اولین وبلاگ نویس ایرانی : اسماعیل اسدی دارستانی/ با سعی و تلاش ااد  این ساختمان نجات پیدا كرد و از تخریب  بقصد ساخت و ساز جلو گیری شد و حتی این فعال حقوق بشر و محیط زیست توسط  بعضی مسئولان تهدید اما خوشبختانه با حمایت بعضی مسئولان بخصوص  رامین بشرویه خبرنگار ایسنا و دیگر خبر نگاران این ساختمان نجات پیدا كرد و در حال ثبت بعنوان اثار ملی ایران می باشد و تاریخچه این ساختمان به كمك اقای ثواب پور ریس روابط عمومی گمرك كمك و تهیه شد  با اسناد و مدارك جا دارد از زحمات ثواب پور در امر نجات ساختمان و دیگر كمك ها از جمله فیلم مستند تقدیر و تشكر شود

ااد: پنجمین كتاب وی بنام بر رسی تاریخ حقوق بشر محیط زیست در سال 1390 بچاپ رسید كه در ان منشور كبیر كبیر توضیح كامل داده شده است ..این كتاب منبع سازمان ملل متحد  می باشد


ریس حیاطی در مدیریت های قدیم در خصوص تخریب این بنا اقدامهای شده اما مدیر کل گمرک استارا که یک غیر بومی است شدیدا با این موضوع مخالف است و با میراث فرهنگی مکاتبات زیادی کرده که این در آثار ملی ثبت شود .. من هم از این مدیر کل فرهنگی که بفکر احیا میراث فرهنگی  استارا و ایران است تشکر می کنم و اولین بار خبر نکار فارس  خبر و تاریخچه و تصویر این بنا تاریخی را منتشر کرد…

 ساختمان ریس حیاطی /‌اثار ملی ایران

  ساختمان تاریخی ریس حیاطی  در داخل محوطه گمرک آستارا گفت

 بنابر تحقیقات  و استعلام از کارمندان بازنشسته  گمرک آستارا ساختمان در سال ۱۲۰۵ هجری شمسی همزمان با ساخت ساختمان  گمرک ساخته شده است

  ساختمان برای خانه سازمانی و اقامت مدیر گمرک استارا ساخته شده بود و در زبان محلی ریس حیاطی گفته می شد توسط یک بلژیکی ساخته شده است با نقش و معماری اروپایی شرقی و با بام سفالی که مختصص آستارا قدیم بود.

به گفته  مدیرکل گمرک استارا دکتر بخشی : با توجه به اینکه ساختمان تاریخ گویا آستارا  و کشور آست و از آثار ملی است طی مصوبات در گمرک آستارا و نامه نگار ی و پی گیری ویژه از طریق اداره گمرک استارا با نمایندگی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی درخواست  ترمیم  تخصصی ساختمان مطابق معیار سازمان شده است  و برای اینکه صدمه به ساختمان ریس حیاطی  که از اثار ملی است  نشود تحت حفاظت  اداره کل گمرک آستارا می باشد

مدیرکل گمر ک آستارا  تصریح کرد : این ساختمان اوراق هویت ملی و شهرستانی است  و با توجه به قدمت  این ساختمان  بصورت ویژه  امور پی گیریی می شود تا انشا الله  امور ومراحل قانونی مرمت ساختمان را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد

خبرنگار


فارس گزارش می‌دهد
ساختمان «رئیس حیاطی» آستارا ثبت ملی می‌شود

ساختمان خانه تاریخی «رئیس حیاطی» در داخل محوطه گمرک آستارا ثبت ملی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، ساختمان قدیمی «رئیس حیاطی» در سال 1205 ساخته شده و قرار است جزو آثار تاریخی شهر آستارا ثبت شود. 

فرماندار آستارا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار کرد: «رئیس حیاطی» از آثار تاریخی شهر آستارا مرمت شده و در آثار ملی ثبت می‌شود.

سیروس شفقی افزود: طبق با هماهنگی‌ مدیر کل گمرک آستارا در مرمت این بنا تاریخی شرکت می‌کنیم.


 

به گفته وی ساختمان قدیمی رئیس حیاطی در سال 1205 ساخته شده و جزو آثار تاریخی شهر آستارا است.

وی از مسئولان میراث فرهنگی خواستار توجه ویژه به مرمت و ثبت میراث فرهنگی و تاریخی آستارا از جمله خانه «رئیس حیاطی» گمرک و شهر باستانی «شنیدان» و «یدگر» شد.


 

مدیرکل گمرک آستارا نیز اظهار کرد: طبق تحقیقات و استعلام از کارمندان بازنشسته گمرک آستارا ساختمان در سال 1205 هجری شمسی همزمان با ساخت ساختمان گمرک ساخته شده است.

جهانگیر بخشی، افزود: این ساختمان برای خانه سازمانی و اقامت مدیر گمرک آستارا ساخته شده بود و در زبان محلی «رئیس حیاطی» گفته می‌شود.


 

وی با بیان اینکه ساختمان این خانه توسط یک بلژیکی ساخته شد، تصریح کرد: این ساختمان با نقش و معماری اروپای شرقی و با بام سفالی که ویژه آستارای قدیم بود ساخته شد.

این مسئول با اشاره به اینکه ساختمان مذکور تاریخ گویای آستارا و کشور است، خاطرنشان کرد: ساختمان رئیس حیاطی جزو آثار ملی است.

وی خواستار ترمیم تخصصی ساختمان رئیس حیاطی طبق معیار سازمان گمرک شد و تصریح کرد: برای حفاظت از این آثار، می‌خواهیم که مورد حفاظت اداره کل گمرک آستارا قرار گیرد.


 

بخشی با اشاره به اینکه این ساختمان اوراق هویت ملی و شهرستانی است، متذکر شد: با توجه به قدمت این ساختمان،  انتظار می‌رود امور و مراحل قانونی مرمت آن مورد توجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار گیرد.
تاریخ : شنبه سیزدهم اردیبهشت 1393 | 18:2 | نویسنده : مدافعان حقوق بشر و محیط زیست | نظر بدهید

نویسنده و محقق  و اولین وبلاگ نویس ایرانی : اسماعیل اسدی دارستانی كاشف شهر شنیدان در سال 1390...

ااد: پنجمین كتاب وی بنام بر رسی تاریخ حقوق بشر محیط زیست در سال 1390 بچاپ رسید كه در ان منشور كبیر كبیر توضیح كامل داده شده است ..این كتاب منبع سازمان ملل متحد  می باشد

کشف شهر باستانی شیروان توسط خبرنگار فارس و قبلا نیز  ریس حیاطی تاریخچه با تصویر توسط خبرنگار فارس با کمک مدیر کل گمرک استارا شناسایی شده بو.د تاکون سه آثار باستانی و تاریخی در آستارا توسط خبر نگار فارس کشف و شناسایی شده است

توضیح اینکه قلعه سنیدان یا سیروان در خاک اذربایجان واقع شده است  .. و چون شهر شیرئان در زیر خاک و درختان از قدیم تخریب شده  از یاد رفته و حتی اکثریت مردم فقط شهر شنیدان را می شناسند اما از بودن شهر باستانی شنیدان با خبر نیستند .. چون در صفر مرزی است  کسی راغب نیست شهر باستانی شیروان بازسازی و ثبت ملی شود..
———————————————————

 

فارس گزارش می‌دهد
«شیندان» شهری بین نقطه صفر مرزی آستارا و جمهوری آذربایجان

شهر باستانی «شیندان» بدون سیم‌خاردار در نقطه صفر مرزی آستارا و قلعه آن در خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد.

خبرگزاری فارس: «شیندان» شهری بین نقطه صفر مرزی آستارا و جمهوری آذربایجان

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، شهر باستانی شیندان ایران «شهر باستانی شیروان» در روستای مرزی «ونه‌بین» بخش مرکزی آستارا قرار دارد.

حسن شاهور یکی از اهالی «ونه‌بین» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: قلعه شیندان «شیروان» و سه آرامستان از جمله سید طوربه و … دارد.

وی افزود: طبق گفته قدیم‌ها و بزرگان محلی که فوت شدند این شهر و قلعه تا زمان بوده و پس از جنگ بابک خرم‌دین به مرور زمان رها شده است.

این فرد روستایی روی سنگ شهر شیروان به زبان شجری نوشته است و قدیم‌ها می‌گفتند این قلعه و شهر قدمت از زمان ساسانیان انوشیروان دارد.

وی درباره معنای «شیندان» تصریح کرد: شیندان به معنای طلسم و جادو است که به زبان «شجری» نوشته شده و این قلعه در زمان انوشیروان قدمت دارد.

شاهور ادامه داد: عموی بنده قبل از مرگ ۱۰۰ سال داشت و می‌گفت بنده دیواره قلعه ‌شیندان را زمان کودکی دیده بودم و ساختمان‌های باستانی شهر شیندان را دیده بودم و قلعه داخل خاک آذربایجان و شهر داخل خاک ایران در مرز قرار دارد.

وی تصریح کرد: این منطقه مرزی سیم خاردار ندارد و جویندگان زیرخاکی به راحتی رفت و آمد می‌کردند و به همین دلیل قلعه و شهر به مرور زمان تخریب شده است.

این مردم روستای ونه‌بین، اظهار کرد: عده‌ای از مسئولان مدت‌ها قبل آمدند فیلم‌برداری کردند و آنها راهنمایی کردم و مطالب را ثبت کردند.

وی با اشاره به اینکه چهار آرامستان در روستای شیندان وجود دارد، گفت: سه قبرستان این منطقه باستانی است و روی قبر‌های قدیم نوشته باستانی بود که توسط یغماگران زیرخاکی از بین رفت.

شاهور از مسئولان خواست تا دیر نشده شهر باستانی شیندان را ثبت ملی کنند.

به گزارش فارس، شهر شیندان داخل خاک ایران در مرز آستارا است و قلعه آن در جمهوری آذربایجان قرار دارد.

با توجه به اینکه سیم‌خاردار مرزی نیست قلعه شیندان به طور کلی تخریب شده اما محدوده شهر باستانی شیندان که در خاک و مرز ایران قرار دارد با وجود تلاش یغماگران نوشته‌های شجری آن روی سنگ‌ها هنوز باقی مانده است.

«شیندان» در خط صفر مرزی خاک ایران در آستارا قرار دارد و ردپای کمترین مسئولی در آنجا یافت می‌شود.
قلعه شیندان آستارا  :این قلعه بر فراز قله کوه شیندان یا چیندان بین راه ونه بین آستارا قرار گرفته واز مهمترین آثار تاریخی استارا  محسوب می گردد که سابقه آن به قبل از اسلام میرسداز اتفاقات مهمی که در این قلعه روی داده خاطره تاریخی قیام حمزه خان تالش حاکم آستارا در عهد شاه عباس صفوی می باشد که ذوالفقار خان قارمانلو حاکم  خاین اردبیل مدت نه ماه آن قلعه را در محاصره داشت و حمزه خان با کشتی از راه آستارا به شیروان متواری گشت .

همچنین جنگهای عیسی خان و موسی خان مهرانی وپناه بردن میر مصطفی خان تالش ابن میر جمال الدین(قره خان) در عهد آغا محمد خان قاجار به این قلعه را می توان ذکر کرد.

بنای قلعه،سنگی و با ساروج ساخته شده است که قراء حیران و ونبین  - آستارا کاملا قابل رویت می باشد و گویند زمانی محل اقامت و فرماندهی بابک خرم دین بوده ودر سمت غربی قلعه قبرستان قدیمی در بالای تپه در آنسوی تونل قرار دارد که قلعه شیندان مشرف بر آن است و درمقابل دید و تیر رس واقع شده.بنا به روایتی قسمتی از این قبرها متعلق به گبرها(گور قبیر)وقسمتی پا به غرب وسر به شرق دفن شده اند که از آثار قره قویونلو دردوره شاه اسماعیل صفوی می باشد و قبر عیسی خان و موسی خان مهرانی وچشمه معروف جن در آن قرار دارد و ارتفاع آن۱۸۵۰متر میباشد.


تپه های باستانی آستارا  زیاد که بعضی از آنها قدمتشان به هزاره سوم پیش از میلاد میرسد . خانه های قدیمی با معماری خاص دوران قاجار و صفویه وقبور زرتشتی و کلیمی(گور قبیرها) و غار بابک خرم دین در فندقلو و قلعه بز(بزه قلعه در لاتون آستارا ) نیز از دیگر آثار تاریخی شهرستان آستارا  می باشد...
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
BHW
یکشنبه 20 فروردین 1396 01:45 ب.ظ
I'm not sure why but this website is loading very slow for me.

Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
I'll check back later on and see if the problem still exists.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo