تبلیغات
فرزندان آستاراو تالشان - تاسوعای حسینی (ع) با تجمع در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) عزاداری کردند.

اعتدالیون و حامیان دولت تدبیر و امید(غرب گیلان)

تاسوعای حسینی (ع) با تجمع در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) عزاداری کردند.

تاریخ:جمعه 1 آبان 1394-06:27 ب.ظ

تاسوعای حسینی (ع) با تجمع در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) عزاداری کردند.

تاریخ:جمعه 1 آبان 1394-06:18 ب.ظ

جمع کثیری از عزاداران شهرستان آستارا به مناسبت تاسوعای حسینی (ع) با تجمع در آستان امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) عزاداری کردند.

  در این روز ، عاشقان امام حسین(ع) و شهیدان سرفراز کربلا با اجتماع در بقعه امامزاده ابراهیم و قاسم (ع) ، دو امام زاده ای که در هفت کیلومتری شهر آستارا واقع است ، به سوگواری پرداخته و با سینه زنی و زنجیر زنی، عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت (ع) نشان دادند.
آیین معنوی و بزرگ تاسوعای حسینی (ع) از صبح امروز با راه اندازی دسته های مختلف سینه زنی و زنجیر زنی در شهرستان آستارا آغاز شده است.
با وجود اینکه آستارا این روزها از نظر شرایط آب و هوایی چندان مساعد نیست ولی عزاداران و سوگواران ابا عبدالله الحسین (ع) به خاطر عشق سوزان خود به سرور شهیدان به سردی هوا توجهی نمی کنند و این را می شود از ازدحام جمعیت در مقابل مساجد به نیکی دریافت.
عده ای با پاهای برهنه و قلب های محزون آمده اند و عده ای نیز با زمزمه کردن حسین (ع) حسین (ع) عطر و بوی آستارا را کربلایی کرده اند.
در این میان تعدادی از عزاداران و شیعیان جمهوری آذربایجان نیز بین دسته های مساجد شهرستان آستارا احساسات خود را به مظلومیت شهدای کربلا به نمایش گذاشته اند.
در روز تاسوعای حسینی (ع) مساجد شهرستان آستارا با راه اندازی دسته های عزاداری به زنجیر زنی ، نوحه خوانی و سوگواری پرداخته و با زنده نگهداشتن این روز ، به یاد سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و برادر با وفایش حضرت ابوالفضل العباس (ع) و بقیه شهدای کربلا اشک ماتم ریختند.
در این روز همچنین عزاداری تعدادی از مساجد شهرستان در میدان مصلی آستارا برگزار شد. در این آیین معنوی و روح بخش که با حضور مسئولان شهرستان و خیل کثیری از عاشقان شهدای کربلا برگزار شد ، شرکت کنندگان به عزاداری ، نوحه خوانی و زنجیرزنی پرداختند.
اهالی مرزنشین و دیندار شهرستان آستارا به رسم سالیان گذشته در این روز با دادن خیرات در تمامی نقاط شهر ، نذورات خود را به جا آورده و همچنین برخی مساجد با دادن غذاهای نذری محلی ، احسان و خیرات خودشان را ادا کردند.
در عصر تاسوعای حسینی (ع) نیز اهالی این منطقه با روشن کردن شمع در یک تشت بزرگ مسی که در ورودی تمامی مساجد قرار داده شده ، نذر و خواسته های خود را نیت می کنند.
به گفته اهالی آستارا ، این رسم و آیین مذهبی بیش از یکصد سال در این منطقه قدمت دارد.
عاشقان حسینی (ع) در شهرستان مرزی آستارا هر ساله چند روز قبل از آغاز دهه محرم، چهره شهر را سیاه پوش می کنند و با نصب پرچم های سیاه و سبز در تمامی نقاط شهر ، عشق و ارادت خالصانه خود را به آقا اباعبدالله الحسین (ع) نشان می دهند.
برگزاری آیین سنتی شاخسی واخسی همزمان با تاسوعای حسینی (ع) در آستارا

تاریخ:جمعه 1 آبان 1394-06:16 ب.ظ

آیین سنتی شاخسی واخسی همزمان با تاسوعای حسینی در سطح تعدادی از روستاهای بخش مرکزی و لوندویل شهرستان آستارا برگزار شد.

  این آیین از قدمت زیادی در شهرستان آستارا برخوردار است که در دهه نخست ماه محرم برگزار می شود و در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) به اوج خود می رسد.
این آیین مذهبی که معمولا با احسان و نذورات مردم منطقه همراه است، با صدای طبل و سنج و بر افراشتن علم ها حال و هوای دیگری را به خود می گیرد.
محوطه مساجد روستاهای شونده چولا ، خانه های آسیاب ، شونان و کانرود امروز میزبان این آیین بودند.
شاخسی واخسی از جمله رسومی است که اندک اندک غبار فراموشی بر چهره اش می نشیند و سال به سال از تعداد مساجد برگزار کننده این آیین کاسته می شود.
در سال های نه چندان دور ، افراد میانسال و بزرگسال عمده تشکیل دهنده دسته های شاخسی واخسی بود و حالا با سپرده شدن این وظیفه به جوانان، اندکی از این شور و حال کم شده است.
در این مراسم عزاداران و سوگواران به دو دسته تقسیم و رو به روی هم می ایستند، هر دسته یک نفر سردسته دارد که در اول صف می ایستد و بقیه نیز به ترتیب در کنار سردسته ها در یک ردیف طولی قرار می گیرند، سر دسته اول که قرار است این مراسم را شروع کند بعد از ساکت شدن اعضای دسته ها و تنظیم صف ها با صدای بلند فریاد بر می آورد 'حیدر' و سردسته دوم در پاسخ می گوید 'علی(ع)' و بقیه اعضا نیز به تبعیت از سر دسته خود با صدای بلند این کلمات را تکرار می کنند.
سپس سر دسته گروه اول با صدای بلند و در حالی که دو دستش را بالا برده و بر سینه می کوبد، می گوید شاخسی (شاه حسین) و سر دسته دوم نیز جواب می دهد و می گوید واخسی (وای حسین) که اعضای هر دو گروه نیز این شعارها را سر می دهند.
در این آیین بسیاری از نوحه های مشهور شعرای بزرگ آذربایجان، ورد زبان نوحه سرایان شاخسی می باشد.
در برخی دسته ها، از طبل های بزرگ و کوچک و سنج و شیپور برای حفظ ریتم آهنگ نوحه ها بهره می برند و در برخی از دسته ها، از چوب های بزرگی در دست استفاده می شود و با حرکت دادن سریع آن شاه حسین گویان، آمادگی خود را برای حضور در رکاب امام حسین (ع) اعلام می کنند.
این آیین در برخی از مساجد روستاهای آستارا از صبح تاسوعا آغاز می شود و با کوبیدن به طبل و حمل پرچم ها و بیرق ها تا صبح عاشورا تداوم می یابد و بعد از آن به پایان می رسد.
امام جمعه آستارا: معیار اجرای برجام تامین نظر رهبری است

تاریخ:جمعه 1 آبان 1394-06:15 ب.ظ

امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا گفت: معیار اجرای برجام، تامین نظر رهبری است که دولت با عمل کردن به تذکرات 9 گانه رهبری، می تواند در این زمینه موفق عمل کند.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آستارا افزود: دولت تدبیر و امید مورد تایید رهبر انقلاب است.
وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم در راستای عمل به منویات رهبر انقلاب حرکت کرده است ، اضافه کرد: تذکرات رهبر انقلاب در خصوص برجام، بسیار مهم و قابل تامل می باشد که امید داریم دولت با حرکت در جهت تامین نظرات رهبری، به تک تک این بندها جامه عمل بپوشاند.
وی با بیان اینکه رویکرد دولت آمریکا جز خصومت و اخلال چیز دیگری نیست ، اظهار کرد: بنا به تاکیدات رهبر انقلاب ، آمریکا و اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود مبنی بر لغو تحریم ها عمل و این امر به صورت رسمی اعلام کند.
امام جمعه آستارا اجرای اقتصاد مقاومتی را از دیگر نکات ارزنده رهبری خواند و گفت: با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، می توان معیشت پایداری را رقم زد.
وی ادامه داد: در بحث اقتصاد مقاومتی واردات کالاهای مصرفی به خصوص از آمریکا تعریفی ندارد.
خطیب جمعه آستارا در ادامه با بیان اینکه فاجعه منا نباید به فراموشی سپرده شود ، افزود: علت اصلی این فاجعه غمبار، باید هر چه سریعتر مشخص شود هرچند که مسلمانان دنیا به هیچ عنوان دولت عربستان را به خاطر کوتاهی در حفظ جان حجاج بیت الله الحرام به خصوص حجاج ایرانی نخواهند بخشید.
حجت الاسلام حافظ نیا با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) اضافه کرد: در این ایام از دست زدن به اعمالی که به نوعی به ترویج بدعت دامن می زند، باید به صورت جدی پرهیز شود.
وی قمه زنی را نمونه ای از این پدیده های ناپسند خواند و اظهار کرد: رهبر انقلاب از قمه زنی به عنوان بدعت و کاری خلاف یاد می کنند که شایسته است عزاداران حسینی (ع) نسبت به این امر آگاه باشند.
امام جمعه آستارا از عزاداران حسینی (ع) خواست بعد از شرکت در آیین های عزاداری روز عاشورا در نماز جماعت ظهر آن روز که به صورت پرشور در سطح مساجد شهرستان برگزار می شود، حضور پیدا کنند.


اقدام برای تصاحب اموال زنجانی در ترکیه

خواست بیشرمانه شاهزاده سعودی از ۳ زن


حضور احمدی‌نژاد در منزل شهید باقری

اصلی ترین تحریفات واقعه عاشورا را بخوانید


امام حسین علیه السلام
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Where are the femur tibia and fibula?
شنبه 14 مرداد 1396 08:57 ب.ظ
obviously like your website however you have to take a look at the spelling on quite a few
of your posts. Several of them are rife with
spelling issues and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I'll surely come back
again.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 03:38 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to death at work
so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.

I really like the knowledge you provide here and can't wait to take a look
when I get home. I'm surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..

I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 03:18 ق.ظ
What's up colleagues, fastidious post and fastidious arguments
commented at this place, I am truly enjoying by these.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo